Trochę techniki

Hurtowa zmiana rozmiarów zdjęć w systemach linuksowych

Wyobraźmy sobie zadanie: musimy szybko i sprawnie (bo po co mamy tracić czas?) zmienić wielkość zdjęć tak, by dłuższy bok miał np. 800 pikseli.
Wydaje mi się, że prostszym sposobem na wykonanie tego zadania jest posłużenie się programem "Mogrify" w konsoli. (Więcej...)
Archiwizowanie cyfrowych zdjęć, warto za darmo skorzystać z chmury

Każdy amator fotografii cyfrowej prędzej czy później staje przed problemem archiwizacji swojego dorobku. Gigabajty przyrastają i coś trzeba z nimi robić. Przechowywanie wszystkiego na dysku twardym komputera nie jest najlepszym pomysłem, gdyż dysk ma ograniczoną pojemność, warto pamiętać też, że ten nośnik pamięci w dosłownie każdej chwili może ulec awarii i spowodować nieodwracalną utratę wszystkich zarchiwizowanych na nim zdjęć! (Więcej...)
Przygotowanie cyfrowych zdjęć do wykonania odbitek papierowych

Najszybszym sposobem na uzyskanie papierowych odbitek jest dostarczenie plików prosto z aparatu do firmy zajmującej się ich wykonywaniem. Wadą tego rozwiązania jest to, że często proporcje zdjęcia w aparacie (stosunek dłuższego boku do krótszego) jest inny niż dla papierowego zdjęcia. Skutkuje to tym, że laborant ma w sumie dwie możliwości, albo “obcina” to co mu się nie mieści na papierowej odbitce lub może postąpić na odwrót - stara się zamieścić wszystko i zostają niewykorzystane pasy po bokach. Nie też mamy możliwości sensownej kontroli nad kadrowaniem i ewentulaną korektą charakterystyki zdjęcia, gdyż robi to za nas laborant lub automatycznie odpowiednie oprogramowanie.
Lepszym rozwiązaniem jest poświęcenie kilku minut na takie przygotowanie zdjęcia, by uzyskać odbitkę zgodnie z naszymi oczekiwaniami i jednocześnie z możliwie najlepszą jakością z technicznego punktu widzenia. (Więcej...)Hurtowa obróbka zdjęć na Linuksie

Jakiś czas temu stanąłem przed zadaniem: spośród ok. 1,5 tys. zdjęć wybrać poprawnie wykonane, wykadrować i przeskalować tak, by dłuższy bok miał tę samą wartość. Czasu było mało, więc chciałem wykonać jak najwięcej pracy wsadowo (automatycznie).
Zdjęcia były w formacie .jpg, w miarę poprawnie naświetlone, więc nie podlegały żadnej zaawansowanej obróbce. Pracuję na linuxie i używam otwartego oprogramowania które musi wystarczyć do realizowania wszelkich zadań. (Więcej...)
Co zrobić, gdy UFRaw nie otwiera RAWów z naszego aparatu?

W artykule Obróbka zdjęć na Linuksie polecałem linuxowy system operacyjny m.in. z programem UFRaw służącym do “wywoływania” zdjęć zapisanych przez aparat fotograficzny w formacie RAW. Może się jednak zdarzyć, że program UFRaw nie może otworzyć pliku ze zdjęciem (lub niepoprawnie je interpretuje) najczęściej w sytuacji, gdy mamy aparat fotograficzny, który jest od niedawna na rynku i producent zaimplementował w nim najnowszy software tworzący cyfrowe pliki niezrozumiałe dla oprogramowania, którego używamy na swoim komputerze.
Wyjściem z tej sytuacji jest aktualizacja programu UFRaw do najnowszej wersji, jeśli mamy już najnowszą wersję - trzeba zaczekać na taką, która bez problemów będzie radziła sobie z plikami z naszego nowego aparatu. (Więcej...)
Obróbka zdjęć na Linuksie

Przygotowanie zdjęć (mam na myśli pliki w formacie RAW) do prezentacji w internecie czy na odbitkach papierowych można wykonać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przeznaczonego do tego celu np. programu Adobe Photoshop lub jego okrojonej wersji Adobe Photoshop Elements. O zaletach tych narzędzi, wygodzie pracy i funkcjonalności można długo pisać, niestety jest też nieprzyjemna właściwość - programy te są dość kosztowne. Dodatkowo musimy zapłacić za system operacyjny Windows (jeśli akurat na nim pracujemy), nie zaszkodzi też wykupić w tym przypadku subskrypcję na jakiś program antywirusowy.
Na szczęście można spróbować innej drogi, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na nowy obiektyw, filtr, statyw, lampę, interesujący plener czy cokolwiek innego. (Więcej...)
Złota (magiczna) godzina

Terminem "złota godzina" określa się czas, w jakim panują najlepsze naturalne warunki oświetleniowe, które mogą być świadomie wykorzystane w fotografii. Światło słoneczne nadaje wtedy przedmiotom fascynujące barwy, za pomocą światłocienia podkreśla ich przestrzenność i łagodzi nadmierne kontrasty. Najlepszego światła można spodziewać się w okolicach wschodu i zachodu słońca, a więc niestety w godzinach mało wygodnych dla przeciętnego człowieka (zwłaszcza latem :-) ). Czas trwania i pora występowania "złotej godziny" zależy od odległości od równika (im bliżej tym krócej) i pory roku. (Więcej...)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz