2017-04-20

ORP Błyskawica i Dar Pomorza

Obie jednostki pełnią dziś funkcję pływających muzeów, przycumowanych przy Molo Południowym portu w Gdyni. Można je zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałku, a ja mogłem odwiedzić gdyński port pechowo akurat w ten dzień tygodnia, więc ograniczyłem się do podziwiania ich z mola. Na szczęście pogoda dopisała.

Niszczyciel ORP Błyskawica został wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku, uczestniczył w wielu kampaniach podczas II wojny światowej, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach Torch i Overlord oraz bitwie pod Ushant. Pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku i pełnił regularną służbę w Polskiej Marynarce Wojennej. Po awarii kotłowni w 1967 roku przebywał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1976 roku funkcjonuje jako pływające muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. 

Dar Pomorza to trzymasztowa fregata zakupiona przez społeczeństwo Pomorza w 1929 roku dla Szkoły Morskiej w Gdyni, by zastąpić stary szkolny żaglowiec Lwów. Statek zbudowano w stoczni “Blohm und Voss” w Hamburgu w latach 1909-1910. Służył jako jednostka szkolna, po pierwszej wojnie światowej w ramach reparacji wojennych trafił do Francji i w końcu został sprzedany Polsce. Od 1930 roku po naprawach i modernizacji, służył szkoleniu studentów Szkoły Morskiej. Przepłynął ponad pół miliona mil morskich, jako pierwszy statek pod polską banderą opłynął dookoła świat, a na jego pokładzie doświadczenie zdobyło 13384 studentów. W 1982 roku został wycofany ze służby i przekształcony w statek muzeum.














































Zawisza Czarny II, jacht morski należący do ZHP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz