2014-12-14

Poszukiwanie inwersji w Karkonoszach

Przełom listopada i grudnia w górach, daje duże szanse na obserwację interesującego zjawiska pogodowego - inwersji termicznej. W sprzyjających okolicznościach chłodne masy powietrza spływają w doliny wypychając w górę ciepłe powietrze, które zalega w pobliżu szczytów. Różnica temperatury powoduje, że chmury gromadzą się w chłodnej warstwie umożliwiając obserwację charakterystycznego "morza mgieł" wszystkim tym, którzy wejdą wystarczająco wysoko, by to wspaniałe zjawisko zobaczyć! 

Wędrówkę rozpocząłem w Szklarskiej Porębie, która powitała mnie mrozem i gęstą jak śmietana mgłą. Do wysokości ok. 1100 m n.p.m. widoczność nie przekraczała 20 m a lekki mróz  szczypał w policzki. Wraz ze wzrostem wysokości nagle pojawiło się słońce i widoczność zaczęła się poprawiać. 
Jeszcze nieco w górę i zrobiło się bardzo ciepło, pojawiło się błękitne niebo i rozległe widoki dzięki wspaniałej przejrzystości powietrza.


Kolejny dzień przyniósł zmianę pogody, silny wiatr wiejący z południa zaczął wpychać na grań Karkonoszy mroźne powietrze z czeskich dolin. Chmury wspinały się i majestatycznie spływały po południowych stokach gór.


Zastanawiałem się, jak sprawy mają się w miejscu gdzie chmury przepływają na drugą stronę grani. Wkrótce okazało się, że wieje tam bardzo silny wiatr, którego gwałtowne podmuchy nie ułatwiały utrzymanie się na nogach. Ujemna temperatura powodowała szybkie usadzanie się szadzi. Nagle pojawiła się zima.
Sytuacja odwróciła się, mróz i chmury panowały na szczytach a poniżej zalegała przejrzysta warstwa ciepłego powietrza.
Tak już zostało i karkonoska grań wpadła w objęcia zimy.4 komentarze:

 1. Uwielbiam zjawisko inwersji. Niestety niewiele razy miałam jak na razie okazję oglądaćna żywo w górach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękdne zdjęcia. A inwersja w Karkonoszach jest chyba najpiękniejszą jaką miałem okazje wiedzieć.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajecznie ! I pomyśleć że tak blisko ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładne zdjęcia :-)
  Też uważam, że morze mgieł występujące podczas inwersji jest rewelacyjne :-)

  OdpowiedzUsuń