2012-12-12

W BardejowieBardejów leży północno-wschodniej Słowacji w kraju preszowskim w historycznej krainie Szarysz. okolice miasta zamieszkane były już neolicie, pierwsza pisemna wzmianka o Bardejowie pochodzi z 1241 r. Na przełomie XIII i XIV w. osiedlili się w mieście niemieccy osadnicy ze Śląska a do jego rozkwitu przyczyniło się jego położenie na szlaku handlowym z Półwyspu Bałkańskiego do Polski i na Ruś. W 1412 r. król Węgier Zygmunt Luksemburski zastawił Bardejów polskiemu szlachcicowi A. Balickiemu pod pożyczkę 13 000 złotych. Szczyt rozwoju Bardejowa przypadł na przełom XVI i XVII w. Z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budowli, w mieście działała publiczna biblioteka, istniały dwie drukarnie, gimnazjum i teatr. Pod koniec XVII w. miasto zaczęło podupadać, a dekoniunktura zakonserwowała średniowieczny kształt urbanistyczny. W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół (bazylika mniejsza) pw. św. Idziego (dom sv. Egidia) z XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany. Z jego wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice. Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460-1520, stojących w swych pierwotnych lokalizacjach, co jest ewenementem na skalę europejską. [Źródło: Wikipedia]Na środku Rynku stoi późnogotycko-wczesnorenesansowy ratusz z 1505-1511, najstarszy renesansowy zabytek Słowacji, obecnie mieszczą się w nim Muzeum Szaryskie i Muzeum Historii Bardejowa.3 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia, bardzo malowniczo wygląda miasteczko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce, jak oni to robia, że nic sie tam nie sypie, nie odpada, nie ma smieci i 'w ogóle'?
  i to położenie - bajkowe!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm, inna kultura osobista członków społeczeństwa? Nawiasem mówiąc w Bardejowie jest bardzo interesujące muzeum ikon (podobno największe na Słowacji), niestety nie mam zdjęć, ale byłem, widziałem i chciałbym jeszcze zobaczyć :-)

  OdpowiedzUsuń