2012-04-12

Obóz koncentracyjny Groß-Rosen

Konzentrationslager Groß-Rosen (Gross-Rosen) to niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945, zlokalizowany niedaleko wsi Rogoźnica (niem. Groß Rosen) ok. 7 km od Strzegomia.
W latach 1941-1942 KL Groß-Rosen był niewielkim obozem pracy, którego więźniowie byli wykorzystywani przy wydobywaniu granitu z pobliskiego kamieniołomu. Z upływem czasu rozrastał się, niewolniczej pracy korzystało również kilka firm niemieckich, wśród nich Siemens und Halske oraz Blaupunkt. W 1944 r. KL Groß-Rosen stał już na czele potężnego imperium podobozów, na które składało się ponad sto placówek zróżnicowanych pod względem pełnionej funkcji, rozmieszczonych na terenie Śląska, Czech i Niemiec (wykaz podobozów znajduje się tutaj). W obozie koncentracyjnym byli więźniowie narodowości polskiej, żydowskiej, radzieccy jeńcy wojenni, członkowie ruchu oporu z Francji i innych krajów zachodniej Europy. Przez KL Groß-Rosen przeszło ok. 125 tys. ludzi z czego ok. 40 tys. zmarło. 
W 1983 r. powstało Muzeum Gross-Rosen zabezpieczono eksponaty i archiwalia, oraz rozpoczęto prace badawcze nad rekonstrukcją dziejów obozu. 
2 komentarze:

  1. Świetne zdjęcia, trzeba pamiętać o tamtych czasach i przypominać nowym pokoleniom o niewybaczalnych błędach ludzkości. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. mój pradziadek stracił tam zycie 15 grudnia 1944 roku....

    OdpowiedzUsuń