2011-10-21

Wiszący most w OzimkuMost w Ozimku został zbudowany w 1827 r. i jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Most o konstrukcji łańcuchowej wykonany jest w całości z żelaza i uwzględniając to kryterium, należy go uznać za najstarszy tego typu most na świecie istniejący do dnia dzisiejszego. Najstarszy istniejący żelazny most wiszący Menai, wybudowany został w Anglii w 1826 r. lecz zawieszony jest na kamiennych pylonach.

Most w Ozimku został zaprojektowany przez królewskiego inspektora hutniczego Karla Schotteliusa i wykonany w miejscowej hucie Małapanew.  Do budowy zużyto prawie ok 60 ton odlewów z żeliwa i ponad 14 ton stali. Konstruktor wyliczył, że nośność mostu wyniesie 60 cetnarów (3 tony) lecz w rzeczywistości znosił aż pięciokrotnie wyższe obciążenie. Most służył ogólnej komunikacji na trasie Ozimek - Zawadzkie do 1938 r. Następnie do 2010 roku znajdował się na terenie huty Małapanew i użytkowany był jako wewnętrzny most przez pieszych.

W lipcu 2009 r. rozpoczęto jego gruntowną renowację. Most został rozebrany, odnowiony i ponownie złożony. Konstrukcja została wzmocniona stalowymi linami, wykonano też nową kładkę dla pieszych oraz oświetlenie. Po renowacji we wrześniu 2010 r. most został ponowne udostępniony do użytku jako atrakcja turystyczna miasta Ozimek. [Źródło Wikipedia]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz