2011-10-07

Ogród Japoński we WrocławiuWrocławski Ogród Japoński powstał w latach 1909-1912 w związku z Wystawą Światową w 1913 r. z inicjatywy zapalonego japonisty hrabiego Fritza von Hochberga i zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. W 1994 r. rozpoczęto rewaloryzację Ogrodu Japońskiego, a o pomoc merytoryczną zwrócono się do Ambasady Japonii w Warszawie. Analiza roślinności wykazała na terenie Ogrodu 26 gatunków spotykanych tylko w Japonii i 28 gatunków występujących na obszarze Japonii i Azji Wschodniej zasadzonych jeszcze z 1913 r. W lipcu 1997 r. (dwa miesiące po uroczystym otwarciu) podczas powodzi stulecia ogród znalazł się na trzy tygodnie pod wodą. Ponowne otwarcie po naprawieniu zniszczeń nastąpiło w 1999 r. Dzięki zaangażowaniu japońskich architektów krajobrazu projekt i realizacja odpowiadają oryginalnej sztuce ogrodowej "kraju kwitnącej wiśni".

Zdjęcia z lat wcześniejszych

2 komentarze:

  1. Pięknie tam jest, ja jakoś zawsze trafiam tak, że okupują ten ogród tłumy ludzi. Tobie na szczęście udało się tego uniknąć i ludzie nie wchodzą Ci w każdy kadr. Piękne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastosowałem pewną sztuczkę - tzn. przyszedłem rano, tuż po otwarciu :-) Jedyną osobą w ogrodzie był wtedy pan strażnik, który pilnował mostu (jest na zdjęciu :-) ). Faktycznie nieco później w ogrodzie bywają tłumy ale ja staram się unikać tłoku.

    OdpowiedzUsuń