2011-06-24

Hurtowa obróbka zdjęć na LinuksieJakiś czas temu stanąłem przed zadaniem: spośród ok. 1,5 tys. zdjęć wybrać poprawnie wykonane, wykadrować i przeskalować tak, by dłuższy bok miał tę samą wartość. Czasu było mało, więc chciałem wykonać jak najwięcej pracy wsadowo (automatycznie).
Zdjęcia były w formacie .jpg, w miarę poprawnie naświetlone, więc nie podlegały żadnej zaawansowanej obróbce. Pracuję na Linuksie i używam otwartego oprogramowania które musi wystarczyć do realizowania wszelkich zadań. 

Pierwszy etap - wybór i kadrowanie niestety nie można było wykonać automatycznie. Każde zdjęcie musiałem zobaczyć i zakwalifikować je do dalszej obróbki lub do usunięcia.
Wszystkie zdjęcia skopiowałem do nowego katalogu, by pracować na kopii i zostawić sobie oryginalne pliki “na wszelki wypadek”.

Do przeglądania, kadrowania i kasowania zdjęć użyłem programu gThumb. Otwierałem w nim kolejne zdjęcia, jeśli uznałem że nadają się do skasowania natychmiast je usuwałem, jeśli nie - kadrowałem odpowiednim narzędziem programu gThumb i zapisywałem w formacie .jpg pod oryginalną nazwą. Gdy przejrzałem wszystkie pliki, w katalogu miałem już tylko wybrane i wykadrowane fotografie.

Drugi etap - przeskalowanie zdjęć do jednego wymiaru (np. dłuższy bok 800 pikseli) chciałem wykonać automatycznie. 
Do obróbki fotografii używam programu Gimp. Niestety w podstawowej wersji nie ma on wygodnego narzędzia do wsadowego przetwarzania plików graficznych. Można temu łatwo zaradzić instalując pakiet pod nazwą gimp-plugin-registry zawierający zbiór oprogramowania rozszerzający Gimpa o nowe funkcjonalności m.in. o David's Batch Processor czyli program do hurtowego przetwarzania plików. Po instalacji narzędzie to uruchamia się z menu Gimpa:  Filtry - Batch - Batch Process. Program jest bardzo intuicyjny w użyciu: wybieramy pliki do przetworzenia, po czym metodę w  jaki sposób maja być przetworzone, następnie gdzie zapisane i w jakim formacie. Po wybraniu odpowiednich opcji naciskamy “start” i czekamy aż Gimp upora się z zadaniem.


Po instalacji pakietu gimp-plugin-registry Gimp zostaje wyposażony w szereg dodatkowych funkcjonalności, pełna ich lista tutaj:
http://www.ubuntugeek.com/gimp-plugin-registry-a-repository-of-optional-extensions-for-the-gimp.html

Inny mój artykuł: Obróbka zdjęć na Linuksie dotyczy zdjęć w formacie RAW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz