2011-05-21

Co zrobić, gdy UFRaw nie otwiera RAWów z naszego aparatu?W artykule Obróbka zdjęć na Linuksie polecałem linuksowy system operacyjny m.in. z programem UFRaw służącym do “wywoływania” zdjęć zapisanych przez aparat fotograficzny w formacie RAW. Może się jednak zdarzyć, że program UFRaw nie może otworzyć pliku ze zdjęciem (lub niepoprawnie je interpretuje) najczęściej w sytuacji, gdy mamy aparat fotograficzny, który jest od niedawna na rynku i producent zaimplementował w nim najnowszy software tworzący cyfrowe pliki niezrozumiałe dla oprogramowania, którego używamy na swoim komputerze.
Wyjściem z tej sytuacji jest aktualizacja programu UFRaw do najnowszej wersji, jeśli mamy już najnowszą wersję - trzeba zaczekać na taką, która bez problemów będzie radziła sobie z plikami z naszego nowego aparatu.

Co zrobić, jeśli nie chcemy czekać, lecz jak najszybciej korzystać ze wszystkich dobrodziejstw formatu RAW?

Polecam przeformatować RAWy z naszego aparatu do plików w formacie DNG czyli otwartego RAWa (Digital Negativ) stworzonego przez firmę Adobe Systems. Pliki .dng bez problemu poprawnie zinterpretuje nasz UFRaw.

Bardzo wygodnie (a co ważne - hurtowo :-) ) można zrobić za pomocą programu Adobe DNG Conwerter (Adobe Digital Negative Converter). Program instalacyjny konwertera pobieramy sobie najlepiej ze strony Adobe (będziemy mieli wtedy jego najnowszą wesję) i instalujemy na komputerze. Program jest bardzo prosty w użyciu, wystarczy wskazać katalog na dysku gdzie znajdują się pliki do przekonwertowania, po czym uruchamiamy procedurę przyciskiem konwertuj. Wystarczy chwilę poczekać, aż nasz komputer upora się z zadaniem.

Co w sytuacji jeśli używamy Linuksa, a firma Adobe nie dostarcza programu Adobe Digital Negative Converter w wersji przystosowanej do pracy w systemie operacyjnym spod znaku pingwina (jest tylko wersja dla Windows i Macintosha)? Polecam zainstalowanie i używanie programu WINE umożliwiającego instalację i uruchamianie programów napisanych dla Windows. Pobieramy więc program instalacyjny konwertera w wersji dla Windows i instalujemy sobie na Linuksie.

Najwygodniej zrobić to w konsoli
przechodzimy do katalogu w którym znajduje się instalka, po czym wydajemy komendę:

wine naszainstalka.exe
(naszainstalka.exe jest przykładową nazwa pliku)

Po chwili program jest zainstalowany.

Po instalacji program WINE powinien utworzyć odpowiednie ikonki służące do uruchomienia konwertera, w każdym razie program można uruchomić w konsoli wydając polecenie po przejściu do odpowiedniego katalogu:
wine naszkonwerter.exe


Postawowe informacje o formacie RAW
http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW


Informacje o formacie DNG i programie Adobe Digital Negative Converter
http://www.adobe.com/products/photoshop/extend.displayTab2.html


Podstawowe informacje o programie WINE
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wine

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz