2011-05-11

Cmentarz Żydowski przy ul. Lotniczej we WrocławiuCmentarz Żydowski przy ul. Lotniczej we Wrocławiu (tzw. Nowy Cmentarz Żydowski) jest piątym co do wielkości kirkutem w Polsce (po żydowskich cmentarzach w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Białymstoku), zajmuje powierzchnię ok. 11 ha. Jego powstanie było związane z brakiem miejsca na pochówki na Starym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Ślężnej. 
Nekropolia została otwarta 14 lutego 1902 r. Na terenie cmentarza powstała monumentalna kaplica, połączona była dwudziestometrowym arkadowym krużgankiem z budynkiem kostnicy.  Przestrzenne zagospodarowanie cmentarza przypominało romantyczny park krajobrazowy, zasadzono aleje drzew i różane klomby, którymi opiekował się zatrudniony do tego celu ogrodnik. 
Po I wojnie światowej, w południowej części cmentarza utworzono  pole honorowe, które zostało poświęcone pamięci żydowskich żołnierzy poległych na frontach Wielkiej Wojny. Na jego szczycie stanął owalny tolos, na którym zostały wyryte 432 nazwiska żołnierzy. 
W latach powojennych (po 1960 r.) budynek zarządu i kaplica zostały wysadzone w powietrze. Po wojnie cmentarz zwrócono prawowitym właścicielom i służy jako nekropolia Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.
Cmentarz (wpisany do rejestru zabytków) można zwiedzać w niedziele w godzinach od 9 do 13. [Źródło: Wikipedia]


1 komentarz:

  1. Nie byłam tam ze dwadzieścia kilka lat, prawie zapomniałam, że jest taki cmentarz.
    Na Ślężna wybieram się jak przysłowiowa sójka, może wreszcie tego lata mi się uda.

    OdpowiedzUsuń