2011-05-24

Cmentarz wojenny na Oporowie we WrocławiuNa tym cmentarzu pochowano polskich jeńców wojennych z kampanii wrześniowej, zmarłych w niewoli powstańców warszawskich oraz poległych na Dolnym Śląsku żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (stacjonowała ona przez ponad 3 tygodnie w pobliskiej Trzebnicy). Spoczęło tu ponad 600 żołnierzy, którzy uprzednio byli pochowani na różnych innych miejscach spoczynku w obrębie Wrocławia i jego okolic. Na tym cmentarzu znajduje się m.in. grób komandora S. Frankowskiego - dowódcy obrony Wybrzeża w 1939 r. zmarłego w oflagu w Srebrnej Górze.
W 1979 r. ukończono budowę centralnego monumentu projektu Łucji Skomorowskiej. Groby żołnierzy otrzymały jednolity wygląd i każdy jest ozdobiony krzyżami grunwaldzkimi.
[Żródło: Waldemar Forgacz. Cmentarze wojskowe miasta Wrocławia, http://www.wcss.wroc.pl/wroclaw/religia/cmen/woj.htm ]1 komentarz:

  1. Na Twoich zdjęciach ten cmentarz wydaje się dużo piękniejszym miejscem niż w rzeczywistości ;-) Może to dlatego, że zwiedzałam go jakiś rok temu i był bardzo zapuszczony.

    OdpowiedzUsuń