2011-05-14

Cmentarz Oficerów Radzieckich przy ul. Karkonoskiej we WrocławiuNa cmentarzu pochowano 694 oficerów radzieckich znanych z nazwiska, 69 nierozpoznanych oraz dwóch oficerów niemieckich służących w oddziałach wasalnych wobec Armii Czerwonej. Żołnierze zginęli podczas zdobywania Festung Breslau, ciężkie walki o Wrocław toczyły się w ostatnich miesiącach i tygodniach wojny. W centralnym miejscu cmentarza znajduje się monumentalna Glorieta projektu R. Felińskiego z 1947 r.
Nekropolia jest obecnie w trakcie remontu, odnowiona została wspomniana wyżej Glorieta, renowacji poddano także czołgi T-34 i działa strzegące cmentarnych bram. Groby poległych żołnierzy są coraz częściej odwiedzane przez rodziny z Rosji.

Польша, Вроцлав, военное кладбище
Zdjęcia cmentarza z 2010 r.

Zdjęcia z lat wcześniejszych
Żołnierze i podoficerowie pochowani są na innym Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze we Wrocławiu.

1 komentarz:

  1. Protest !!!
    Czołgi miały zbiorniki paliwa/nie wszystkie ,ale były/ gdzie one są.Zawsze gdy tamtędy przechodziłem zwracałem na nie uwagę i się cieszyłem ,że złomiarze ich nie "zakosili". O językach ziejących ogniem po co pisać to nie jest ważne.Przetrawiłem jakoś kolor ,ale proszę o informacje czy wrócą.Urząd Wojewódzki jak jest ślepy i ma to gdzieś to ich sprawa.Chcę powrotu "zbiorników". Za jakiś czas ktoś "wyremontuje" wieże i nic nie zostanie.Chcę "by zbiorniki wróciły" żądam ich powrotu i składam oficjalną skargę i protestuję przeciwko procederowi okradania zabytków.Czekam 1-miesiąc potem założę komitet ocalenia "zbiorników" i ruszę walczyć o ich powrót./stopayeti/

    OdpowiedzUsuń