2011-05-06

6 maja 2011 r.6 maja 1945 r. niemiecki komendant generał Niehoff, po negocjacjach z radzieckim generałem Głuzdowskim podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Festung Breslau. Wrocław poddał się  jako jedno z ostatnich miast niemieckich, cztery dni po zdobyciu Berlina i na dwa dni przed ogłoszeniem końca wojny w Europie. Stolica Dolnego Śląska przez cztery miesiące, od 13 lutego do 6 maja 1945 r. była oblegana przez wojska 1 Frontu Ukraińskiego, dowodzone przez marszałka Koniewa. Podczas ciężkich walk większość zabudowy miasta legła w gruzach. Zarówno oblegający jak i obrońcy twierdzy ponieśli ciężkie straty w ostatnich miesiącach i tygodniach wojny. 
Od 29 kwietnia do 13 maja 2011 r. na północnej pierzei rynku ośrodek Pamięć i Przyszłość (koncepcja, wybór ikonografii, podpisy: Andrzej Kraska-Lewalski, współpraca: Jarosław Maliniak) prezentuje plenerową wystawę fotografii "Festung Breslau 1945 - nieznany obraz". Ekspozycja ukazuje dramatyczną sytuację miasta, które wskutek decyzji nazistów o beznadziejnej obronie zostało niemal całkowicie zniszczone. W obrębie wystawy znajdują się m.in. materiały propagandowe, wzywające do obrony bez względu na straty oraz wyroki śmierci na opornych. Pokazano też fotografie oblegającej Wrocław Armii Czerwonej oraz przemarsz zwycięzców po wrocławskim rynku, na którym stoi jeszcze pomnik niemieckiego cesarza Fryderyka Wilhelma III.

2 komentarze:

  1. Właśnie wczoraj oglądałam tę wystawę. Jakoś mało się mówi o tej rocznicy. Wspomniałam dzisiaj znajomym o niej, to nie za bardzo kojarzyli o co chodzi, a przecież to dotyczy historii miasta, w którym żyjemy. Tym bardziej miło, że uczciłeś ten dzień na swoim blogu ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam wrażenie, że media jakoś zapomniały o tym dniu. Ludzie żyją bieżącymi sprawami i nie pamiętają o tym co było. Tak to już jest.

    OdpowiedzUsuń