2011-04-26

Świątynia Wang w KarpaczuŚwiątynia Wang (Kościół Wang) to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu przeniesiony w 1842 r. z miejscowości Vang w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. 
W XIX w. świątynia stała się zbyt mała na potrzeby parafian w Vang i postanowiono ją sprzedać, by pozyskać środki na budowę nowego większego kościoła. Norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV by zakupił stary kościół i włączył go do berlińskiego muzeum. Świątynię rozebrano na części i ostatecznie zmontowano w Karpaczu. 
Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni bezcenny zabytek przed porywistym wiatrem od wiejącym od Karkonoszy. [Źródło: Wikipedia].

Prz świątyni znajduje się piękny ewangelicki cmentarz.


Zdjęcia z lat wcześniejszych:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz