2011-04-06

Pomnik Angelusa Silesiusa we Wrocławiu

Anioł Ślązak herbu Dwuwieże, łac. Angelus Silesius, właściwie Johannes Scheffler (ur. 1624 we Wrocławiu, zm. 9 lipca 1677 we Wrocławiu) – śląski poeta religijny doby baroku, tworzący w języku niemieckim. Pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem. 
Oprócz działalności literackiej zajmował się także medycyną, od 1649 r. był osobistym i nadwornym lekarzem luterańskiego księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego w Oleśnicy. Później został lekarzem w klasztorze Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą przy kościele pod wezwaniem św. Macieja (dzisiejszy budynek Ossolineum). W 1653 r. przeszedł we wrocławskim kościele św. Macieja na katolicyzm, przyjmując łacińskie imię Angelus. Swój majątek przeznaczył na cele dobroczynne. Później związał się czynnie z kontrreformacją. W 1661 r. przyjął, mając papieską dyspensę, święcenia kapłańskie w Nysie. Źródło: Wikipedia. 

W 2007 r. na wrocławskim barokowym dziedzińcu między dawnym budynkiem Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą a kościołem św. Macieja postawiono pomnik poświęcony Angelusowi autorstwa Ewy Rossano. Anioł Ślązak jest na nim, jak przystało na poetę mistycznego - natchniony i uduchowiony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz