2011-04-05

Obróbka zdjęć na LinuksiePrzygotowanie zdjęć (mam na myśli pliki w formacie RAW) do prezentacji w internecie czy na odbitkach papierowych można wykonać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przeznaczonego do tego celu np. programu Adobe Photoshop lub jego okrojonej wersji Adobe Photoshop Elements. O zaletach tych narzędzi, wygodzie pracy i funkcjonalności można długo pisać, niestety jest też nieprzyjemna właściwość - programy te są dość kosztowne. Dodatkowo musimy zapłacić za system operacyjny Windows (jeśli akurat na nim pracujemy), nie zaszkodzi też wykupić w tym przypadku subskrypcję na jakiś program antywirusowy.

Na szczęście można spróbować innej drogi, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na nowy obiektyw, filtr, statyw, lampę, interesujący plener czy cokolwiek innego.

Do obróbki zdjęć zdjęć używam laptopa z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux Mint (może być inny dowolny spod znaku “pingwina”: Ubuntu, OpenSuse, Debian itd.) z menadżerem okien Gnome (gdyż pracuję na nim od kilku lat i jestem do niego przyzwyczajony).

Zestaw gThumb - UFRaw - GIMP


Do przeglądania katalogów (folderów) ze zdjęciami stosuję program gThumb - szybko wyświetla rawy w formie miniaturek i umożliwia zorientowanie się w zawartości plików, umożliwia np. skasowanie zbędnych zdjęć z dysku, wyświetla informacje exif  i - co najważniejsze po kilknięciu prawym klawiszem na zdjęciu można wysłać je do kolejnej aplikacji - UFRaw odpowiedzialnej za “wywołanie” zdjęcia w formacie RAW.


Po ewentualnym skorygowaniu odpowiednich parametrów zdjęcia (ekspozycji, balansu bieli, kontrastu, nasycania kolorów  itd.) w UFRaw, jednym kliknięciem posyłam pracę do programu GIMP gdzie dokonuję ostatecznej kosmetyki - przycięcia zdjęcia  do odpowiednich rozmiarów, ewentualne wyostrzenie i dodanie ramki.Programy powinny być w dostępne w repozytoriach, więc są bardzo łatwe w instalacji i bieżącej aktualizacji. Za pomocą Linuksa można wykonać całe mnóstwo innych przydatnych czynności np. skopiowanie plików z karty pamięci, zarządzanie plikami na dysku, nagrywanie płyt CD/DVD, obsługa zewnętrznych dysków twardych służących jako archiwa danych, kopiowanie plików na serwer za pomocą klienta FTP i wiele innych.

Jeśli ktoś nie jest przekonany do systemów linuksowych może zainstalować programy UFRaw i GIMP na Windows. Kiedyś zawodowo pracowałem na windowsowym Photoshopie i długo nie miałem zaufania do innego oprogramowania, później okazało się, że jednak się myliłem.

LinuxMint:
http://linuxmint.pl/web-links.html
(polecam instalację jak najnowszej wersji)

Więcej o narzędziach:

gThumb
http://pl.wikipedia.org/wiki/GThumb

UFRaw
http://pl.wikipedia.org/wiki/UFRaw

GIMP
http://pl.wikipedia.org/wiki/GIMP

Polskie Forum Użytkowników GIMPa
http://www.gimpuj.info/

W sytuacji gdy UFRaw nie otwiera RAWów z naszego aparatu polecam zapoznać się z tym artykułem. Problem hurtowej (wsadowej) obróbki zdjęć w systemie Linux omówiony został tutaj.

2 komentarze:

  1. Trochę leciwy ten zestaw programów. Obecnie na Linuksie w miejsce Ufraw używa się takich narzędzi jak Darktable, Rawstudio, Rawtherapee bądź Photivo. GIMP to GIMP, póki co nie ma znaczącej konkurencji (na Linuksie), ale większość prac z GIMP idzie zrealizować w wymienionych wcześniej programach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jasne, używałem trochę Rawstudio i RawTherapee jednak najbardziej lubię na Ufraw, mimo że ten ma bardzo prymitywny interfejs. Osiągam w nim to co chcę :-) więc na razie przy nim zostanę. RawTherapee wyszedł w wersji czwartej, muszę w wolnej to chwili zobaczyć, kto wie może przyszedł czas na zmiany? :-).

    OdpowiedzUsuń