2011-04-07

Most Tumski we WrocławiuMost Tumski we Wrocławiu to dwuprzęsłowy, stalowy, nitowany most zbudowany w roku 1889 r. między Ostrowem Tumskim a Wyspą Piasek, na miejscu wcześniejszego mostu drewnianego. Do 1945 r. nosił nazwę Dombrücke. Przeprawy przez rzekę funkcjonowały w tym miejscu już od XII w. 
Długość obecnej konstrukcji wynosi 52,19 m, szerokość pomostu – 6,84 m, wysokość portalu – 6,90 m, przęsło - 25,19 i 25,93 m. Konstrukcję stalową kratownicową systemu Gerbera wyprodukowaną w Hucie Piła (Pielahütte) nad kanałem Kłodnickim w Rudzińcu (Rudzinitz) koło Gliwic. Elementy mostu przeznaczone do montażu transportowano Odrą. 
W czasie oblężenia Festung Breslau most został poważnie uszkodzony. Ostatni kapitalny remont most przeszedł w 1992 r., wówczas zastąpiono w nim dotychczasowy pokład z kształtowników Zoresa nowym rozwiązaniem ze spawanych blach z żebrami poprzecznymi opartymi na podłużnicach. 
Przy moście, na brzegu Wyspy Piasek, stoją od 1893 r. figury św. Jadwigi (po lewej stronie mostu) i św. Jana Chrzciciela (po prawej), dłuta Gustawa Grunenberga.Przy Moście Tumskim znajdują się ręcznie obsługiwane i sprawne zabytkowe lampy gazowe. Szerokość jezdni wynosi 4,50 m, a dwa chodniki mają po 1,17 m każdy. Ze względu na zabytkowy charakter ruch wszelkich pojazdów samochodowych bez zezwoleń przez ten most jest zakazany, a maksymalne dopuszczalne obciążenie ustalono na 10 ton. [Źródło: Wikipedia]

Kilka lat temu z związku z tym pięknym mostem zaczęła objawiać się "nowa świecka tradycja". Na moście pojawiły się kłódki zatrzaskiwane przez zakochanych jako symbol wiecznej miłości. Pomysł zakładania kłódek nie został wymyślony we Wrocławiu, lecz funkcjonował i funkcjonuje w innych miastach np. Paryżu, Rydze, Wilnie i Kijowie. Mimo że pomysł jest stosunkowo świeży, jest to prawdziwy hit turystyczny i chyba nikt z odwiedzających Wrocław nie przechodzi przez ten mały zielony most obojętnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz